Master of Arts in Quantitative Analysis for Business
Department of Management Sciences College of Business - City University of Hong Kong AACSB International EQUIS - European Quality Improvement System

Awards & Scholarships

Scholarship Awards Dean’s List

Click here for details of Awards and Scholarships at Department of Management Sciences.

Data Mining Challenge Awards proudly sponsored by SAS Hong Kong

2018 and 2019
Champion:

Telebuddies
Chan Sai Hong
Hui Cheuk Ying Priscilla
Ngai Chun Tat
Tai Wing Ki
Yip Hoi Ching

First runner-up:
Hot
Chan Wai Hon Lukas
Chau Sing Fai
Liu Ying Wo
Wong Chik Ngai
Wong Hiu Tung

Second runner-up:
BabyMiner
Luk Yan Lin
Tan Hang Yi
Wong Yee Ching
Wu Jinger
Yung Wing
2017
Champion:

Group A
LAM Ching Ying
LI Hiu Kwan
NG Chau Ying
TSE Choi Yan
WONG Nga Man

First runner-up:
Minecraft
LEUNG Ka Man
NGAN Ho Yi
TSUI Wai Ching Wilson
YEUNG Ka Ching
YIP Hoi Shan

Second runner-up:
Aplus
LAI Hiu Kiu
LI Hiu Ching
MA Chung Yan
MOK Nga Nga
TANG Wing Man

 


2016
Champion:

LoL
CHIU Shing Wui
LAW Shun Yu
LEONG Son Chi
WONG Ching Ying
YIP Wing Yan

First runner up:
Minions
CHU Ki Yu
HO Ching Tung
NG Ching Yee
YEUNG Tip Ching Ronalda

Second runner up:
LT401
CHUNG Wing Lam
KONG Wing Yan
LEUNG Sui Hing
NG Shuk Man
TSANG Hei Tung
2015
Champion:

Zeropercent
Ho Yik Wah Venita
Chik Nga Ting Cynthia
Lee Miu Yee
Lo Wing Yin

First runner up:
ThreeR
Lee King Yuen Ronald
Leung Pui Ching Ray
Leung Wing Sze Rita
Lui Yin Ping Denise

Second runner up:
Touchwood
Ng Mang Hin
Ng Yuk Ki
Tsoi Ka Wang
Wan Yuen Kit
2014
Champion:

Freerider
AU Nok Man
LAM Tsz Yung
LEE Shu Ting
YUEN Chi Chung

First runner up:
DreamFighter
CHAN Chu Ming
TANG Ho Yi
WONG Sui Yan

Second runner up:
PJD
CHAN Ka Lok
CHAN Ka Wai
CHEUNG Wing Kit
LO Pak Ki


2013
Champion:

IEEEE
Li Yanan
Liu Heyang
Liu Jiawei
Wu Yichen

First runner up:
APlus
Chan Wai Mui
Chow Ka Yue
Ip Wai Yin
Lo Shuk Yee

Second runner up:
Inauguration
Fan Sze Chun
Lau Cheuk Man
Law Chi Hang
Tsui Pak Ling B.


2012
Champion:

Appson
Leung Chi Lap
Liu Wai Sum
Ng Ka Lok
Tang Wai Ling

First runner up:
Alpha Team
Cheng Chung Kong Jack
Ng Hung Mei
Wong Hiu Chung
Wong Sum Tim

Second runner up:
WesternNANA
Lee Yin Ling
Man Cheuk Shan
Wong Chui Man
Yuen Yoanne

2011
Champion:

DM Driller
Cheung Hing
Fong Ching Yee Angie Xelloss
Poon Michael Pui Ho
Ma Hoi Yi

First runner up:
MST Buddies
Mak Tsz Chun
Kong Wing Lai
Li Wai Yuen
Yuen Man Hoi

Second runner up:
iPad 2
Law Lai Shan Carol
So Man Laam
Yeung Yuen Kei
Yip Wai Kwan


Predictive Analytics and Forecasting Award proudly sponsored by Hong Kong Internet of Things Association

2019
First prize
Fung Cheuk Man
Kam Yan In
Lai Pui Sze
Liu Ying Wo
Lum Gar Kin
Tang Yu Ching

Second prize
Chan Sze Tung
Chu Yan Nok
Chui Tsz Kin
Ho Tsz Hang
Tsang Hin Chung

Third prize
Chan Wai In
Chen Jiatian
Cheung Chi Ching
Chu Lap Yin
Leung Kelly Hoi Ting
Poon King Yi

Third prize
Chen Yice
Hu Xianjing
Lin Ziguang
Teng Huimin Selena
Wei Rongyan
Yu Yingquan
2018
First prize
Chan Sai Hong
Fung Chi Kuen
Hui Cheuk Ying Priscilla
Ngai Chun Tat
Tai Wing Ki
Yip Hoi Ching

Second prize
Chan Long Hei
Cheng Jason
Cheng Ka Ming
Ho Sau Yan
Lau Hoi Ying
Wong Ka Ho

Third prize
Chan Chi Kong
Hui Ho Yan
Leung Sze Wan
Lo Chi Lok

 

2017
Lam Tz Chiu
Leung Yan Yi
Wong Shu Ting
Wong Men Yi
Shah Krish
Chan Jia Xuan
2016
Cheung Choi Lam
Chong Chak Nuen
Chu Yuen Chung
Ng Chui Ting
Tang Lok Yee
Yu Chun Ying